Semih Barış Karakuş

Ege Üniversitesi ve mezunu olduğum İ.İ.B.F yararlanmak isteyen araştırma ruhuna sahip her öğrencisine oldukça imkan sunan bir kuruluştur. 2011 dönemi mezunu olarak bu imkanların birçoğundan yararlandığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Öncelikle okul dönemi eğitimin ve kaynakların standartlarının yurt dışı okullara denk hatta birçok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Erasmus olanakları EGE İ.İ.B.F Türkiye’deki okullara kıyaslara özellikle ağın çok geniş olması ve kontenjanın bolluğu açısından oldukça zengindir. Bu bir öğrencinin öğrencilik döneminde yaşayabileceği en büyük tecrübelerden biridir. Okulumuzun sunduğu bu imkanlardan en doğru şekilde faydanabildiysek ne mutlu sizlere… Ben öğrenciyken hem Basketbol takımı, hem öğrenci klüpleri, hem yoğun ders temposu İktisat öğrencileri anlayacaktır hem de Çift Anadal İşletme eş zamanlı idare edebildim ve İktisat bölümümden derece ile mezun oldum. Yoğun ama çok keyifli bir dönemdi benim için, ancak bunun sadece bir başlangıç olduğunu daha sonradan anladım.
Değerli öğrenci arkadaşlarım, aynı okulun mezunu olarak bir kariyer yolu çizdim kendime tıpkı sizlerin de çizeceği gibi. Kariyerime Big4 olarak bilinen denetim şirketlerinden Deloitte Türkiye’de başladım hemen, daha sonrasında Maldivler gibi bir cennette, Çek Cumhuriyeti’nin en güzel şehri Prag’ta çalıştım sonrasında mezunu ve hayranı olduğum İzmir’imize ve Deloitte’a geri döndüm. Kendime çizdiğim kariyer yolundan sapmadım ve şuan ilk adımımı attığım şirketimde yönetici olarak çalışma imkanı buldum. Sizlere bu yolculuktaki tavsiyem öncelikle ne istediğinize karar vermeniz yönünde olacaktır. Bunu seçmek ve öncesinden biliyor olmak zor görünebilir şimdiden, ancak bu adım size ne yönü doğru ilerleyeceğiniz konusunda ilk fikri veriyor olacaktır. Okul döneminde ve mezuniyete kadar ki süreçte mutlaka bir şeylerden keyif aldınız, bu keşifleriniz size iş hayatınızdaki amacınızı da gösteriyor olacaktır. Örneğin muhasebe ve finans derslerinde keyif alarak bir şeyler edindiyseniz finans kuruluşları ve denetim alanlarından kariyer yolu çizmeyi planlayabilirsiniz veya pazarlama derslerininde çok keyif aldınız işletmelerin bu yönlerinde ilerleyebilirsiniz ya da bir başka yol olarak akademisyenliği şeçebilirsiniz elbette. Unutmayın ki tüm bu yollarda birer bebek adımı atıyor olacaksınız bu nedenle sabırlı olmak zorundasınız. Mezun olduğunuz gün ne istediğini bilen, gerekli ön çalışma ve hazırlıkları yapmış bir birey olarak okulu gerinizde bırakmanızı öneririm. Artık yeni bir hayat başlıyor, inovatif bir düzende rekabetçiliğin hat safhada olduğu bir ortam. Bunun için hazırlıklı olmanız gerekmektedir.
Değerli arkadaşlarım şirketlere iş görüşmelerine giderken mutlaka şirket ve başvurduğunuz rol hakkında mutlaka bilgi sahibi olarak gidin. Şirketin giyim koduna uygun giyinmiş olduğunuzdan emin olun. Size sorulan sorulara emin cevaplar verin. Örneğin Denetimi şeçtim bu ve bu nedenlerden ötürü diyebiliyor olun. Diğer adaylarından benzer üniversitelerden geldiğini aklınızın bir kenarında tutun. Gereği kadar istekli olun ve bir Ege’li olarak orada olmanın gururunu yaşayın.
Hepinize şimdiden bol şans diliyorum…